• en
ON NOW

Flying Eagles Coach Bosso Calls 39 to Abuja Camp Ahead of U20 World Cup

Nigeria, who finished third at the Africa U20 Cup of Nations in Egypt last month, are one of four teams that will represent thd continent alongside Senegal, The Gambia and Tunisia.

Ladan Bosso

Head Coach Isah Ladan Bosso has invited 39 players to the camp of Nigeria’s U20 boys ahead of final preparations for this year’s FIFA U20 World Cup finals taking place in Argentina.

Penultimate week, world football-governing body FIFA withdrew the hosting rights from Indonesia and handed the same over to Argentina, with assurances that the period scheduled for the championship, 20 May – 11 June, would remain unchanged.

The Flying Eagles, who finished third at the Africa U20 Cup of Nations in Egypt last month, are one of four teams that will fly Africa’s flag at the finals, with the others being Senegal, The Gambia and Tunisia.

All the invited players have been told to report at the Chida Hotel, Abuja on Sunday, 16th April. Training sessions will commence on Monday.

ALL THE INVITED PLAYERS:

Goalkeepers: Nathaniel Nwosu (Water FC); Chijioke Aniagboso (Giant Brillars); Saheed Jimoh (B. E. Arena Academy); John Otomblon (Mavlon FC)

Defenders: Augustine Njoku (Abia Warriors); Ezekiel Bala; Muhammad Abdulsalam (Rising Stars); Solomon Agbalaka (Broad City FC); Israel Domingo (Family Worship FC): Benjamin Frederick (Nasarawa United); Femi Abubakar (Madiba FC); Daniel Bameyi (Yum Yum FC); Wisdom Udoh (Akwa United); Akinwale Akanbi (Lionheart FC)

Midfielders: Caleb Uchedikwu (Mavlon FC); Ogbelu Onuche (Nasarawa United); Daniel Daga (Dakkada FC): Samson Lawal (Pro-Success Academy); Bilyaminu Musa (Mailafia FC); Hitler Eniye (36 Lion FC); Muhammad Aminu (Gombe United); John Joshua (Nasarawa United); Musa Usman (Mailantarki FC); Ibrahim Abdullahi (Samba FC)

Forwards: Haliru Sarki (Mahaniam FC); Kehinde Ibrahim (Green Light FC): Shettima Abubakar (Central Academy); Jude Sunday (Real Sapphire FC): Obiaku Ifesinachi (36 Lion FC); Abdullahi Usman (Samba FC); Salem Fago (Mavlon FC); Godwin Ositgbami (Kwara United); Babangida Abubakar (Mailantarki FC); Nurudeen Bala (Maikunkele FC); Olaitan Fabode (3SC); Adams Olubi; Adamu Aliyu (Nasarawa United); Ibrahim Beji (Cartegina FC); Ayatollah Usman (Niger Tornadoes)  

Federation Cup national draw holds on Wednesday

The Draw Ceremony for the national competition of this year’s Federation Cup has now been fixed for Wednesday, 19th April. It will hold at the Conference Room of the NFF/FIFA Goal Project, inside the Moshood Abiola National Stadium, Abuja.

A total of eight matches will be played on Tuesday, 18th April in the framework of the National Playoff, while the Round of 64 – the first round in the national competition – will hold on Wednesday, 26th April.

The Round of 32 matches have been scheduled for Wednesday, 3rd May, with the Round of 16 slated for Wednesday, 10th May and the quarter finals to take place on Wednesday, 17th May.

The semi-finals will come up on Wednesday, 24th May with the grand finale on Saturday, 27th May.    

National Playoff Fixtures:

Novia FC (Adamawa) Vs Ashana FC (Taraba) – Pantami Stadium, Gombe

Katukan Tsafe FC (Zamfara) Vs Yelwa United (Kebbi) – Giginya Memorial Stadium, Sokoto

Smart City Feeders (Lagos) Vs Bendel Insurance Feeders (Edo) – Ilorin Township Stadium

Kogi United Feeders (Kogi) Vs Lautai FC (Jigawa) – Ahmadu Bello Stadium, Kaduna

FR Ebunuju (Imo) Vs PCM FC (Ebonyi) – Awka Township Stadium

Osevan FC (Delta) Vs Ahudiya FC (Abia) – Godswill Akpabio Stadium, Uyo

Red & Black FC (Benue) Vs Edel FC (Anambra) – Akanu Ibiam Stadium, Owerri

ABJ FC (Bauchi) Vs Nya-Sa Gwang FC (Taraba) – Fufure Stadium, Yola   

ON NOW